„Po naszamu. Po warnijsku”

II Regionalny Konkurs Gwary Warmińskiej „Po naszamu. Po warnijsku”

W  sobotę 29 listopada 2016 roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Dywitach odbył się II Regionalny Konkurs Gwary Warmińskiej „Po naszamu. Po warnijsku”. W konkursie wzięło udział 13 uczniów ze szkół podstawowych i gimnazjów z: Olsztyna, Purdy, Spręcowa, Bukwałdu i Dywit. Takie zainteresowanie młodych ludzi tradycją regionu cieszy tym bardziej, że w tym roku gwara warmińska został wpisana na krajową listę dziedzictwa niematerialnego.

Organizatorem konkursu jest Gimnazjum Publiczne w Dywitach i Stowarzyszenie „Nasze Dzieci” z Dywit. Idea przybliżenia kultury warmińskiej powstała przeszło rok temu. Warmiński gawędziarz i propagator gwary Łukasz Ruch  oraz Ewa Romanowska- dyrektor Zespołu Szkół w Dywitach wpadli na pomysł zorganizowania konkursu, który byłby jednocześnie nietypową lekcją historii i kultury regionalnej dla uczniów szkół z  Warmii.

Celem przedsięwzięcia jest kształtowanie świadomości regionalnej poprzez poznawanie gwary warmińskiej oraz kultury ludowej. W tekstach gwarowych możemy odnaleźć informacje o obyczajach i sposobie życia ludzi mieszkających na Warmii.

Dla uczniów biorących udział w konkursie nauczenie się tekstu gwarowego stanowiło nie lada wyzwanie. Trzeba poznać podstawy tej gwary: słownictwo, składnię i sposób mówienia, a także dobrać odpowiedni dla siebie tekst. O to zadbał współorganizator konkursu Pan Łukasz Ruch, który w październiku i listopadzie prowadził w dywickim gimnazjum warsztaty gwary.

Opanowanie pamięciowe tekstu to tylko pierwszy krok do sukcesu. Opowieść trzeba zrozumieć i „poczuć”, by potem przenieść słuchaczy w niezwykły warmiński świat. O tym przypominali uczniom  Jadwiga Orzołek – animator Gminnego Ośrodka Kultury w Dywitach i Edward Cyfus – znawca i propagator gwary warmińskiej, którzy wraz z Łukaszem Ruchem zasiedli w komisji konkursowej.

Uczestnicy konkursu mogli również posłuchać, jak gadkę warmińską prezentuje  sam Mistrz – Edward Cyfus. Przygoda Klimensa , opowiedziana błyskotliwie i z humorem, zrobiła na słuchających duże wrażenie. Nie trzeba tłumaczyć każdego słowa, żeby ją zrozumieć i śmiać się z dowcipnego zakończenia. Edward Cyfus wyraził swoje zadowolenie, że tak wielu młodych ludzi interesuje się gwarą. Zachęcał również, by sięgać po teksty i poznawać gwarę warmińską.

Natomiast na konkursie uczniowie rywalizowali w dwóch kategoriach wiekowych. Wśród uczniów szkół podstawowych zwyciężyła Agata Jusiel ze Szkoły Podstawowej w Dywitach, prezentująca „Jak się ślimak z lisem ścigał”. Drugie miejsce zajęła Ania Słowik, trzecie miejsce – Andrzej Michalak. Wszyscy laureaci reprezentowali Szkołę Podstawową w Dywitach.

W kategorii gimnazjów pierwsze miejsce zajęła Katarzyna Gołębiewska z Gimnazjum w Purdzie, która wystąpiła z tekstem „Wielkanoc”. Drugie miejsce Komisja Konkursowa przyznała Wiktorii Kossak z Gimnazjum w Purdzie, trzecie miejsce – Dorocie Karaś z tego samego Gimnazjum.

Organizatorzy zadbali, aby klimat konkursu był jak najbardziej ludowy. Scena, na której występowali uczniowie, przypominała warmińską chatę. Koloryt Warmii podkreśliły pieśni warmińskie w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół w Dywitach. Młodzi artyści powitali zgromadzonych piosenką „Dobry dzionek wom”.  W oczekiwaniu na wyniki konkursu uczestnicy i zaproszeni goście mogli skosztować warmińskich przysmaków, które przygotowali Państwo Antosiak z miejscowości Gady. Na stole pojawiły się polędwice, boczki, golonki, pasztety i pieczenie z własnej wędzarni a także świeżo wypieczone chleby. Tym apetycznym akcentem konkurs zakończył się, a organizatorzy zachęcali do spotkania za rok, na trzecim regionalnym konkursie gadki warmińskiej.

Patronat medialny nad konkursem objęła „Gazeta Olsztyńska”.

Projekt i konkurs były sfinansowane ze środków Powiatu Olsztyńskiego.