Projekty uczniów zainspirowane wizytą wolontariuszek z Iranu i Rumunii

 

 

Projekt – Iran – KLIK

 

 

Przewodnik turystyczny- Rumunia

 

Potrawy – Ania Lagiera:

-Mici (mięso mielone upieczone na grillu, mamałyga i musztarda)

-Mamałyga (kaszka lub mąka kukurydziana ugotowana w wodzie lub mleku)

-Sarmale (ryż, mięso, grzyby i słonina owijana liśćmi winogrona lub kiszonymi liśćmi kapusty)

-Ciorba Radauteana (zupa z piersi kurczaka, jajek, czosnku, kwaśnej śmietany i cytryny)

-Placinta (placek wypełniony różnymi nadzieniami: z ziemniaków, bryndzy, kapusty)

-Papanasi (ciasto z białego sera formowane w kulki, polewane sosem owocowym i słodką śmietaną)

-Tuika (śliwkowa nalewka)

Podstawowe zwroty – Ola Grabińska:

Salut ! – Dzień Dobry !
Buna Seara – Dobry Wieczór
La revedeve – Do widzenia
Multumese – Dziękuje
Scuze – Przepraszam
Te rog – Proszę
Da – Tak
No – Nie
Religia w Rumunii – Gosia Bożek:
W Rumunii na ogół nie ma ustanowionej jednej religii, jednakże większość obywateli jest chrześcijanami. Wyznaniem dominującym jest prawosławie. Obecne w Rumunii są także niewielkie grupy Świadków Jehowy.
Atrakcje turystyczne – Wiktoria Jeleniewska:
Bukareszt
Muzeum Antipa (historii naturalnej) – Specjaliści twierdzą, że jest to jedna z najstarszych tego typu placówek na Ziemi. W jej zbiorach znajduje się 30 tys. eksponatów, z których na szczególną uwagę zasługuje szkielet wymarłego trąbowca Deinotherium (zwierz podobny do słonia i mamuta). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się również ogromny wypchany słoń morski.
Stare Miasto â   znajdują się tam knajpki i stare budowle.
Główna miejska biblioteka â   Bukareszt oferuje szeroką sieć bibliotek publicznych i prywatnych. Mają dobry wybór książek w języku rumuńskim, ale także w języku angielskim, francuskim, niemieckim, hiszpańskim, włoskim lub w innych językach.
Park centralny
Parlament â   budynek rządowy, dawniej znany jako Dom Ludowy. Obecnie jest jednym z największych budynków na świecie.
Inne Atrakcje Rumuni – Jaś Michalak:
-Untold Festival w Cluj-Napoca to największy coroczny festiwal muzyki elektronicznej w Rumunii. Pierwsza edycja odbyła się w 2015 roku. Wystąpiły tam takie gwiazdy jak Avicii czy David Guetta.
-Morze Czarne. Najpopularniejsze plaże w Rumunii znajdują się w Mamaii, Konstancy, Neptunie, Mangalii. Natomiast, jeśli masz ochotę spędzić miło dzień w ciszy polecamy plażę niedaleko starego campingu w Olimpie.
-Góry Fogaraskie to największe góry w Rumunii. Najwyższe szczyty, które się tam znajdują to Moldoveanu (2544 m n.p.m.), Negoiu (2535 m n.p.m.) i Viștea Mare (2527 m n.p.m.). Dla weteranów wspinaczki najlepszym wyborem będzie fragment szlaku  „Trzy kroki od śmierci” biegnący główną granią przez grań Custura Arpaşului w stronę jeziora Capra.
Środeki transportu – Patrycja Pliszka:
Podstawowym środkiem transportu w Rumunii, podobnie jak w większości krajów, są auta. Bardzo praktyczne, lecz drogie do utrzymania, więc część mieszkańców podróżuje po mieście komunikacją miejską, czyli tramwajami, trolejbusami, autobusami i metrem. 
  Pierwszy tramwaj elektryczny powstał w 1894 roku, rozwijając komunikację miejską. Obecnie w Rumuni jest kilkadziesiąt linii. W ostatnich latach wszystkie tramwaje zostały zmodernizowane jak i zakupiono nowe.
  W stolicy jest ok 150 trolejbusów przystosowanych do przewozu niepełnosprawnych. Funkcjonuje tam 19 linii.
  Sieć autobusów jest najpopularniejszą, jak i najgęstszą w Rumunii. W stolicy przystanki są wybudowane ok 5 min drogi (spacerkiem) od siebie. Większość pojazdów (68%) przystosowano do przewozu niepełnosprawnych, jednak zdecydowana mniejszość (ok 30%) ma klimatyzację. 
  Metro jest jednym z bardziej popularnych środków transportu w mieście. Dziennie jeździ nim ok 600 tyś ludzi. Metro w Bukareszcie ma 4 linie, 259 pojazdów i 51 stacji. Całkowita długość metra to ok 70 km.
Najpopularniejsze miasta – Bartek Ciemiński:
-Brasov (Cerkiew Św. Mikołaja, rozległe Stare Miasto)
-Cluj Napoca (Pałac Węgierski, Ogród Botaniczny)
-Sighisoara (Dom Draculi, Dom Paulinus)
-Iasi (Pałac Kultury, Teatr Narodowy)
-Bukareszt
Średnie ceny – Remek Mażewski:
Średnia cena za noc w rumuńskich hotelach wynosi ok. 20 euro, co w przeliczeniu na złotówki wynosi około 85 złotych. Oczywiście ceny atrakcyjnie położonych hoteli nad Morzem Czarnym są znacznie wyższe jednak pełno jest tam nisko cenowych okazji
Dziękujemy za uwagę !😀 
Ola Grabińska, Wiktoria Jeleniewska, Ania Lagiera, Gosia Bożek, Patrycja Pliszka, Remek Mażewski,Bartek Ciemiński, Jaś Michalak