Dzień Języka Ojczystego

W nasze szkole 21. lutego, już po raz drugi, obchodziliśmy Dzień Języka Ojczystego. W przygotowania i zabawy zaangażowani byli wszyscy uczniowie – od najmłodszych do najstarszych.

Każda klasa przygotowywała plakaty tematycznie związane z językiem polskim. Młodsi uczniowie w formie rysunkowej przedstawiali znane przysłowia i związki frazeologiczne, a starsi wykonywali ilustracje do wybranych fraszek i bajek. Prace można było podziwiać na korytarzach naszej szkoły. Poza tym grupa uczniów wspólnie z nauczycielami przygotowała szereg zagadek i zadań językowo-polonistycznych, które dzieci rozwiązywały na jednej z lekcji. Szczęśliwi zwycięzcy nagradzani byli słodkimi upominkami. W czasie długich przerw uczniowie losowali karteczki, na których znajdowały się fragmenty wypowiedzi reporterów sportowych. Ich emocjonalność często prowadziła do błędów językowych, które uczniowie mieli odnaleźć. Zabawne sformułowania wywoływały dużo śmiechu. Również w czasie przerw dzieci uzupełniały młodzieżowymi określeniami wystawioną na korytarzu szkolnym tablicę, tworząc swoisty słowniczek młodzieżowego żargonu oraz grały w językowe koło fortuny.

Przygotowane gry, zabawy i zadania zaangażowały dużą ilość uczniów, którzy dobrze się bawili, mierząc się z różnorodnymi zadaniami językowymi.