Warsztaty na temat etykiet opakowań oraz analizy składów produktów

W tym tygodniu uczniowie klas 7a i 7d uczestniczyli w kolejnych warsztatach dotyczących żywienia. Zajęcia odbywają się w ramach projektu „The Classroom as a Platform for Community Engagement with Food Production and Science (#FoodScienceClass)”. 

W środę Pani dr Julia Jarosławska z Polskiej Akademii Nauk uświadamiała uczniów, jak ważne jest czytanie etykiet produktów spożywczych.  Po cennych informacjach przyszła pora na działanie! Młodzież mogła wykorzystać zdobytą wiedzę w praktyce i uczyła się analizować informacje zamieszczane na opakowaniach. 

Kolejne zajęcia odbyły się w piątek 18 czerwca i prowadziła jest Pani Emilia Gospodarska z Polskiej Akademii Nauk. Warsztaty dotyczyły analizy składów produktów. W drugiej części spotkania uczniowie wykonywali ćwiczenia, które polegały na zidentyfikowaniu produktów po ich składzie. Praca w grupach polegała na wyszukiwaniu informacji na temat produktów spożywczych oraz ich wartościach odżywczych. Następnie grupy porównywały produkty o podobnych składach różnych marek. Ćwiczenie zakończyło się debatą na temat tego, czy zdrowszą wersję produktu można przygotować samodzielnie.

Na koniec spotkania pani Justyna Banasiak i dr Julia Jarosławska w ciekawy sposób opowiedziały o zabiegach manipulacyjnych, jakie stosują duże koncerny spożywcze, aby podnieść swoją sprzedaż. 

To już ostatnie spotkania FoodScienceClass w tym roku szkolnym. We wrześniu zaplanowano m.in. edukacyjne warsztaty zero waste, które będą dotyczyć ograniczenia marnowania żywności. W planach mamy również wizyty w laboratoriach Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie.

Czekamy z niecierpliwością!