Szkoła Podstawowa w Dywitach szkołą promującą czytelnictwo

Szkoła Podstawowa w Dywitach z dużą radością podjęła wyzwanie stawiane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, który ogłosił bieżący rok szkolny rokiem promocji czytelnictwa. Tak naprawdę nie musieliśmy wprowadzać w związku z tym większych zmian w naszej pracy. Wystarczyło jedynie pokazać innym to, co robimy na co dzień.

Nasza kampania popularyzująca czytelnictwo to przedsięwzięcie, na które składał się szereg działań promujących literaturę.

Zaczęliśmy bardzo skromnie, bo organizując z okazji Dnia Nauczyciela czytanie  w klasach. Uczniowie i ich rodzice przygotowywali dla wychowawców czytanie fragmentów ich  ulubionych książek. Nauczyciele w dniu swojego święta mogli odpocząć i przenieść się w różne fantastyczne krainy.

Potem spotkaliśmy się z Sienkiewiczem podczas biesiady organizowanej na jego cześć. Były konkursy, czytanie fragmentów powieści pisarza, a nawet wywiad z samym autorem naszych lektur szkolnych.

Wiosną, gdy przyroda budzi się do życia, postanowiliśmy w dzieciach, nastolatkach i dorosłych spoza naszej szkoły, a nawet spoza gminy, obudzić zapał do czytania. Wśród uczniów klas IV – VI zorganizowany został konkurs na plakat promujący czytelnictwo. Mieli oni  za zadanie stworzyć hasło zachęcające do czytania i je zilustrować. Kreatywność dzieci nie zna granic. Tak było i tym razem. Pojawiły się przeróżne rymowanki. Od zachwycających swoją prostotą zdań typu „Szkoła w Dywitach kocha czytać” czy  „Jeśli chcesz być cool, bądz jak książkowy mól” po dłuższe wierszyki „Książki są super, książki są cool. Przeczytaj choć jedną, to minie głowy ból”. Trzy zwycięskie prace zostały wyklejone na dwóch billboardach w Olsztynie i na jednym znajdującym sie przy drodze prowadzącej z Dywit do Olsztyna. Kierowcy i ich pasażerowie mogli w czasie jazdy lub stojąc w korkach zastanowić się nad plusami płynącymi z czytania książek.

Upowszechnianie czytelnictwa kontynuowaliśmy na ulicach Dywit. Uczniowie z klas IV – VI, wspomagani grupą  dzieciaków z klas I – III, zorganizowali prawdziwy karnawał i to w samym środku wiosny. Dzieci poprzebierane za swoje ulubione postacie z lektur, z transparentami z hasłami zachęcającymi do sięgania po literaturę wyszły ze szkoły. Ta barwna parada Gandalfów, Białych Czarownic, Mikołajków i innych bohaterów skandująca radośnie swoje hasła przeszła po Dywitach pierwszego czerwca. W ten sposób upiekliśmy dwie pieczenie na jednym ogniu. Świętowaliśmy to, że kochamy czytać i to, że jesteśmy dziećmi.

W międzyczasie zorganizowaliśmy bardziej kameralną imprezę – Konkurs Pięknego Czytania. 20 maja w Gminnym Ośrodku Kultury spotkali się uczniowie klas IV – VI, którzy uwielbiają czytać. Reprezentanci każdej klasy przygotowali piękne czytanie fragmentu wybranej wspólnie książki, która według nich zasługuje na to, by zaprezentować ją innym. I rzeczywiście do rzadkości nie należały teksty, w które uczestnicy spotkania wsłuchiwali sie z dużym zaciekawieniem. Niektórzy nawet postanowili wypożyczyć sobie na wakacje niektóre książki i przeczytać je w całości. Był to konkurs, więc trzeba było wyłonić zwycięzców, ale mieliśmy wrażenie, że zawsze wygrywają wszyscy, którzy lubią czytać i to robią.

W ramach naszego projektu wychowawcy klas I – III zapraszali na zajęcia do swoich klas ochotników reprezentujących rodziny uczniów, np. rodziców, babcie, dziadków czy starsze rodzeństwo. Zaproszeni goście czytali dzieciakom legendy z książek Ireny Kwinto i Marii Zientary – Malewskiej. Po wysłuchaniu tekstów uczniowie tworzyli ilustracje do poznanych legend. Prace plastyczne zostały ocenione i nagrodzone, a na korytarzu szkolnym można było oglądać wystawę ilustracji laureatów.

Rok szkolny się kończy, zadania mające na celu promowanie czytelnictwa też się kończą, ale mamy nadzieję, że nasze hasła zostaną na długo w pamięci tych, którzy nam towarzyszyli i rozbudzą w nich miłość do książek.

Joanna Walczyk