Projekty uczniów zainspirowane wizytą wolontariuszek z Iranu i Rumunii

 

 

Projekt – Iran – KLIK

 

 

Przewodnik turystyczny- Rumunia

 

Potrawy – Ania Lagiera:

-Mici (mięso mielone upieczone na grillu, mamałyga i musztarda)

-Mamałyga (kaszka lub mąka kukurydziana ugotowana w wodzie lub mleku)

-Sarmale (ryż, mięso, grzyby i słonina owijana liśćmi winogrona lub kiszonymi liśćmi kapusty)

-Ciorba Radauteana (zupa z piersi kurczaka, jajek, czosnku, kwaśnej śmietany i cytryny)

-Placinta (placek wypełniony różnymi nadzieniami: z ziemniaków, bryndzy, kapusty)

-Papanasi (ciasto z białego sera formowane w kulki, polewane sosem owocowym i słodką śmietaną)

-Tuika (śliwkowa nalewka)

Podstawowe zwroty – Ola Grabińska:

Salut ! – Dzień Dobry !
Buna Seara – Dobry Wieczór
La revedeve – Do widzenia
Multumese – Dziękuje
Scuze – Przepraszam
Te rog – Proszę
Da – Tak
No – Nie
Religia w Rumunii – Gosia Bożek:
W Rumunii na ogół nie ma ustanowionej jednej religii, jednakże większość obywateli jest chrześcijanami. Wyznaniem dominującym jest prawosławie. Obecne w Rumunii są także niewielkie grupy Świadków Jehowy.
Atrakcje turystyczne – Wiktoria Jeleniewska:
Bukareszt
Muzeum Antipa (historii naturalnej) – Specjaliści twierdzą, że jest to jedna z najstarszych tego typu placówek na Ziemi. W jej zbiorach znajduje się 30 tys. eksponatów, z których na szczególną uwagę zasługuje szkielet wymarłego trąbowca Deinotherium (zwierz podobny do słonia i mamuta). Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszy się również ogromny wypchany słoń morski.
Stare Miasto â   znajdują się tam knajpki i stare budowle.
Główna miejska biblioteka â   Bukareszt oferuje szeroką sieć bibliotek publicznych i prywatnych. Mają dobry wybór książek w języku rumuńskim, ale także w języku angielskim, francuskim, niemieckim, hiszpańskim, włoskim lub w innych językach.
Park centralny
Parlament â   budynek rządowy, dawniej znany jako Dom Ludowy. Obecnie jest jednym z największych budynków na świecie.
Inne Atrakcje Rumuni – Jaś Michalak:
-Untold Festival w Cluj-Napoca to największy coroczny festiwal muzyki elektronicznej w Rumunii. Pierwsza edycja odbyła się w 2015 roku. Wystąpiły tam takie gwiazdy jak Avicii czy David Guetta.
-Morze Czarne. Najpopularniejsze plaże w Rumunii znajdują się w Mamaii, Konstancy, Neptunie, Mangalii. Natomiast, jeśli masz ochotę spędzić miło dzień w ciszy polecamy plażę niedaleko starego campingu w Olimpie.
-Góry Fogaraskie to największe góry w Rumunii. Najwyższe szczyty, które się tam znajdują to Moldoveanu (2544 m n.p.m.), Negoiu (2535 m n.p.m.) i Viștea Mare (2527 m n.p.m.). Dla weteranów wspinaczki najlepszym wyborem będzie fragment szlaku  „Trzy kroki od śmierci” biegnący główną granią przez grań Custura Arpaşului w stronę jeziora Capra.
Środeki transportu – Patrycja Pliszka:
Podstawowym środkiem transportu w Rumunii, podobnie jak w większości krajów, są auta. Bardzo praktyczne, lecz drogie do utrzymania, więc część mieszkańców podróżuje po mieście komunikacją miejską, czyli tramwajami, trolejbusami, autobusami i metrem. 
  Pierwszy tramwaj elektryczny powstał w 1894 roku, rozwijając komunikację miejską. Obecnie w Rumuni jest kilkadziesiąt linii. W ostatnich latach wszystkie tramwaje zostały zmodernizowane jak i zakupiono nowe.
  W stolicy jest ok 150 trolejbusów przystosowanych do przewozu niepełnosprawnych. Funkcjonuje tam 19 linii.
  Sieć autobusów jest najpopularniejszą, jak i najgęstszą w Rumunii. W stolicy przystanki są wybudowane ok 5 min drogi (spacerkiem) od siebie. Większość pojazdów (68%) przystosowano do przewozu niepełnosprawnych, jednak zdecydowana mniejszość (ok 30%) ma klimatyzację. 
  Metro jest jednym z bardziej popularnych środków transportu w mieście. Dziennie jeździ nim ok 600 tyś ludzi. Metro w Bukareszcie ma 4 linie, 259 pojazdów i 51 stacji. Całkowita długość metra to ok 70 km.
Najpopularniejsze miasta – Bartek Ciemiński:
-Brasov (Cerkiew Św. Mikołaja, rozległe Stare Miasto)
-Cluj Napoca (Pałac Węgierski, Ogród Botaniczny)
-Sighisoara (Dom Draculi, Dom Paulinus)
-Iasi (Pałac Kultury, Teatr Narodowy)
-Bukareszt
Średnie ceny – Remek Mażewski:
Średnia cena za noc w rumuńskich hotelach wynosi ok. 20 euro, co w przeliczeniu na złotówki wynosi około 85 złotych. Oczywiście ceny atrakcyjnie położonych hoteli nad Morzem Czarnym są znacznie wyższe jednak pełno jest tam nisko cenowych okazji
Dziękujemy za uwagę !? 
Ola Grabińska, Wiktoria Jeleniewska, Ania Lagiera, Gosia Bożek, Patrycja Pliszka, Remek Mażewski,Bartek Ciemiński, Jaś Michalak