Pobyt w Finlandii – POWER Erasmus +

Mój kilkudniowy pobyt w Joensuu, w Finlandii, był pierwszym zaplanowanym wyjazdem projektu Erasmus + pt. Zdrowa atmosfera wznosi edukację na wyżyny. Szkolenie, w którym miałam przyjemność brać udział, było zorganizowane przez fińską firmę Edukarjala, która od wielu lat szkoli nauczycieli i dyrektorów z całego świata. Tym razem w Joensuu spotkali się nauczyciele oraz dyrektorzy szkół z Francji, Portugalii, Słowacji, Włoch, Łotwy i Polski.

Podczas szkolenia uczestniczyłam w warsztatach z zarządzania czasem oraz mindfulness, czyli praktykowania uważności. Wszystkie warsztaty były prowadzone przez doświadczonych dyrektorów szkół oraz Jussi Virsunnena, doradcę aktualnego prezydenta Finlandii Sauli Niinistö.

Najcenniejsze były jednak wizyty w szkołach fińskich i możliwość obserwowania typowych lekcji. Okazuje się, że szkoły w Finlandii są, co prawda, bardziej nowoczesne i lepiej wyposażone od szkół publicznych w Polsce, ale metody i podejście nauczycieli do uczniów nie różni się od tego, które obserwuje u kolegów i koleżanek w Szkole Podstawowej w Dywitach. Dobra atmosfera w szkole, witanie każdego ucznia uśmiechem, daje poczucie bezpieczeństwa niezależnie od narodowości. Tak jak Finowie coraz częściej oferujemy uczniom naukę z pomocą TIK (wykorzystanie technologii w procesie edukacyjnym), nauczamy metodą projektu, czy flipped classroom (metoda odwróconej klasy).

Fiński system edukacji jest w dużym stopniu zbudowany na zaufaniu społecznym do szkół i nauczycieli. Pedagodzy cieszą się ogromnym szacunkiem i dobrze zarabiają. Rodzice ufają nauczycielom i pedagogom, co ułatwia wzajemne relacje. Myślę, że projekty tego typu są cennym doświadczeniem dla każdego nauczyciela. Moja podróż do Joensuu utwierdziła mnie w przekonaniu, że nasza szkoła prężnie się rozwija i jesteśmy na dobrej drodze, aby móc konkurować z innymi europejskimi szkołami.

Karolina Ozga