Koło regionalne „Ludowy zakątek”

Od września w naszej szkole działa koło regionalne „Ludowy zakątek” prowadzone przez Panią Dorotę Podgórską-Dudko. Grupa spotyka się na warsztatach w sobotnie przedpołudnia wg. harmonogramu.  
Podczas październikowych warsztatów uczestnicy spotkania przygotowali i wykonali „Szafę warmińską” z warmińskimi strojami ludowymi podpisanymi gwarą, ćwiczyli swoje umiejętności kaligrafii – pisania stalówkami i atramentem, zapoznali się z ogólną historią naszego regionu i przede wszystkim kultywowali tradycję kiszenia kapusty. Nie było to lekkie zadanie, by na dużej szatkownicy pociąć kapustę, zetrzeć marchew i potem ubić wszystko dokładnie tłuczkiem w glinianym naczyniu. Dla dzieci była to pierwsza , samodzielna próba kiszenia kapusty. Jak się okazało – udana. Kapusta smakowała znakomicie! Degustacja odbyła się podczas wizyty we „Wsi gręplarskiej, pachnącej ziołami” w Bukwałdzie.
Na warsztaty pracy z wełną „Od owieczki do niteczki” , dzięki dofinansowaniu ze strony Rady Rodziców, pojechała grupa chętnych dzieci, w tym z koła regionalnego i „Kłobuczka” prowadzonego przez Panią Bożenkę Dąbkowską. Uczniowie mogli pod okiem Pani Danuty Lindman poznać poszczególne etapy obróbki wełny, spróbować swych sił w jej praniu i gręplowaniu, nacieszyć się miękkimi i kolorowymi wełnianymi nićmi, a także zobaczyć jak wygląda wrzeciono w kołowrotku. Pani Danuta przygotowała dla nas smakowity poczęstunek: tradycyjne ciasto drożdżowe i kawę zbożową z mlekiem. Dzieci były zachwycone tymi smakami,chociaż niektóre pierwszy raz piły taką kawę. Na pamiątkę każdy z uczestników mógł zabrać ze sobą kawałeczek miękkiej wełenki.

opiekun koła: Dorota Podgórska-Dudko