Egzamin próbny ( 17.03.2021- 19.03.2021) w klasach VIII – procedury

Zarządzenie nr 15/2020/2021 z dnia 10 marca 2021
Dyrektora Szkoły Podstawowej im. M. Zientary – Malewskiej z Oddziałami Dwujęzycznymi w Dywitach w sprawie wprowadzenia procedury bezpieczeństwa organizacji i przeprowadzenia testów diagnostycznych w klasach ósmych
Na podstawie art. 68 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (tj. Dz.U. z 2019 r. poz. 910, Rozporządzenia, Ministra Edukacji Narodowej z 12 sierpnia 2020 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz.U. z 2020 r. poz. 1389 ze zm.), Rozporządzenia Rady Ministrów z 22 stycznia 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz.U. 2021 r. poz. 153.) zarządza się, co następuje:
§ 1

1. Wprowadza się w Szkole Podstawowej im. M. Zientary – Malewskiej z Oddziałami Dwujęzycznymi w Dywitach, zwanej dalej Szkołą, wewnętrzną procedurę bezpieczeństwa organizacji egzaminów próbnych dla uczniów klas ósmych.
2. Procedura została opracowana w oparciu o wytyczne Głównego Inspektoratu Sanitarnego, Ministerstwa Edukacji i Nauki, Centralnej Komisji Edukacyjnej i stanowi załącznik nr 1.

§ 2
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 10 marca 2021.

Mirosława Klejna
dyrektor szkoły

Załącznik nr 1

§ 1
Sposób organizowania testów diagnostycznych
1. Na test diagnostyczny może przyjść wyłącznie osoba (uczeń, nauczyciel, inny pracownik szkoły), bez objawów chorobowych kompatybilnych z objawami COVID-19.
2. Uczeń, nauczyciel oraz każda inna osoba uczestnicząca w przeprowadzaniu testu diagnostycznego nie może przyjść na ten test, jeżeli przebywa w domu z osobą w izolacji w warunkach domowych albo sama jest objęta kwarantanną lub izolacją w warunkach domowych.
3. Podczas testu diagnostycznego w Szkole mogą przebywać wyłącznie:
1) zdający,
2) osoby zaangażowane w przeprowadzanie testu diagnostycznego,
3) pracownicy Szkoły odpowiedzialni za utrzymanie obiektu w czystości, dezynfekcję,
4) uczniowie klas I-III oraz nauczyciele, jeżeli w szkole odbywają się zajęcia dla tych grup,
5) pracownicy odpowiednich służb, np. medycznych, jeżeli wystąpi taka konieczność.
4. Niedozwolone jest przebywanie na terenie Szkoły w czasie egzaminu próbnego osób innych niż wymienione w ust. 3.
5. Zdający nie powinni wnosić na teren Szkoły zbędnych rzeczy.
6. Na teście diagnostycznym każdy uczeń korzysta z własnych przyborów piśmienniczych/długopis, linijki (na matematyce). Uczniowie nie mogą pożyczać przyborów od innych uczniów.
7. Szkoła nie zapewnia wody pitnej. Na test można przynieść własną butelkę z wodą.
8. Na terenie Szkoły nie ma możliwości zapewnienia posiłków.
9. Test diagnostyczny może być przeprowadzany w salach lekcyjnych, salach gimnastycznych, na korytarzach szkolnych oraz w innych przewidzianych w przepisach miejscach, pod warunkiem zachowania odpowiednich odstępów pomiędzy zdającymi oraz pomiędzy uczniami i nauczycielem.
10. Ławki w sali należy ustawić w taki sposób, aby pomiędzy uczniami był zachowany odstęp co najmniej 1,5 m w każdym kierunku.

§ 2
Środki bezpieczeństwa osobistego
1. Czekając na wejście do Szkoły lub sali uczniowie zachowują odpowiedni odstęp (co najmniej 1,5 m) oraz mają zakryte maseczkami usta i nos.
2. Na teren szkoły mogą wejść wyłącznie osoby z zakrytymi ustami i nosem (maseczką jedno- lub wielorazową). Zakrywanie ust i nosa obowiązuje na terenie całej szkoły, z wyjątkiem sal, w których jest przeprowadzany test diagnostyczny, po zajęciu miejsc przez uczniów. Podczas wpuszczania uczniów do sali egzaminacyjnej członek zespołu nadzorującego może poprosić zdającego o chwilowe odsłonięcie twarzy w celu zweryfikowania jego tożsamości (konieczne jest wówczas zachowanie odstępu co najmniej 1,5 m).
3. Uczniowie są zobowiązani zakrywać usta i nos do momentu zajęcia miejsca w sali, w której jest przeprowadzany test diagnostyczny. Po zajęciu miejsca w sali (w trakcie testu) uczeń ma obowiązek ponownie zakryć usta i nos, kiedy:
1) podchodzi do niego nauczyciel, aby odpowiedzieć na zadane przez niego pytanie
2) wychodzi do toalety
3) kończy pracę z arkuszem testu diagnostycznego i wychodzi z sali.
4. Nauczyciele uczestniczący w przeprowadzaniu testu diagnostycznego podczas poruszania się po sali, w której jest przeprowadzany test diagnostyczny, powinni mieć zakryte usta i nos. Mogą odsłonić usta i nos, kiedy obserwują przebieg testu, siedząc albo stojąc, przy zachowaniu niezbędnego odstępu.
5. Zarówno uczniowie, jak i nauczyciele mogą – jeżeli uznają to za właściwe – mieć zakryte usta i nos w trakcie testu diagnostycznego, nawet po zajęciu miejsca przy stoliku (w przypadku uczniów) lub kiedy obserwują przebieg testu, siedząc albo stojąc (w przypadku nauczycieli zaangażowanych w przeprowadzanie testu w danej sali).
6. Nauczyciele powinni do niezbędnego minimum ograniczyć poruszanie się po sali, a w czasie czynności organizacyjnych mieć zakryte usta i nos oraz założone rękawiczki.
§ 3
Zabezpieczenie sanitarne budynku
1. Przy wejściu do Szkoły należy umieścić płyn do dezynfekcji rąk (środek na bazie alkoholu, min. 60 proc.) oraz zamieścić informację o obligatoryjnym korzystaniu z niego przez wszystkie osoby wchodzące na teren Szkoły.
2. Płyn do dezynfekcji rąk powinien być dostępny w każdej sali egzaminacyjnej. Obok płynu należy umieścić informację o prawidłowej dezynfekcji rąk.
3. Jeżeli pozwalają na to warunki pogodowe, drzwi do szkoły oraz wszystkie drzwi wewnątrz budynku powinny być otwarte, tak aby uczniowie oraz inne osoby uczestniczące w przeprowadzaniu testu diagnostycznego nie musiały ich otwierać. Wyjątek stanowią:
1) E8 z języków obcych nowożytnych w zakresie zadań na rozumienie ze słuchu, podczas których odtwarzane jest nagranie z płyty CD
2) sytuacje, w których sale są wietrzone, tak aby nie tworzyć przeciągów.
4. Sale należy wietrzyć przed wpuszczeniem do nich uczniów, mniej więcej co godzinę w trakcie testu (jeżeli pogoda na to pozwala oraz na zewnątrz budynku nie panuje zbyt duży hałas) oraz po teście, dbając o zapewnienie komfortu uczniów i nauczycieli uczestniczących w przeprowadzaniu testu diagnostycznego.
5. Uczniowie będą mieć zapewnione miejsce (salę), w których można zostawić rzeczy osobiste, np. plecak, torbę, kurtkę. Należy zminimalizować możliwość kontaktowania się osób pozostawiających swoje rzeczy z osobami odbierającymi swoje rzeczy albo zadbać, by oczekując na oddanie lub odbiór swoich rzeczy zachowywali odpowiednie środki bezpieczeństwa (odległość od innych osób, zakrywanie ust i nosa).
6. Ławki oraz krzesła w sali egzaminacyjnej należy dezynfekować przed i po każdym egzaminie.
7. Należy zapewnić bieżącą dezynfekcję toalet.
§ 4
Informacje dodatkowe
1. Nauczyciele mają obowiązek zapoznać się z zasadami dotyczącymi bezpieczeństwa podczas testów diagnostycznych.
2. Nauczyciel / dyrektor szkoły / wychowawca informuje nauczycieli przeprowadzających test diagnostyczny w danej sali, że w tej sali do testu diagnostycznego przystępuje uczeń chorujący na alergię albo inne schorzenie, którego objawami mogą być kaszel, katar lub łzawienie. Nauczyciele nadzorujący przebieg testu diagnostycznego w danej sali muszą posiadać taką wiedzę, aby nie interpretować takich objawów w przypadku danego ucznia jako objawów „niepokojących”, o których mowa w § 5 ust.1.
3. Nauczyciele w rękawiczkach odbierają arkusze od dyrektora lub wicedyrektora szkoły. Arkusze są rozdawane uczniom również przez osoby , które mają założone rękawiczki, oraz mają zakryte usta i nos.
4. Przed rozpoczęciem testu diagnostycznego należy poinformować zdających o obowiązujących zasadach bezpieczeństwa, szczególnie o:
1) zakazie kontaktowania się z innymi uczniami,
2) obowiązku zakrywania ust i nosa w przypadku kontaktu bezpośredniego z nauczycielem, wyjścia do toalety lub wyjścia z sali po zakończeniu pracy z arkuszem,
3) niedotykania dłońmi okolic twarzy, zwłaszcza ust, nosa i oczu, a także przestrzegania higieny kaszlu i oddychania,
4) konieczności zachowania odpowiedniego dystansu od innych zdających po zakończonym teście.
5. Wypuszczanie uczniów z sal po teście diagnostycznym powinno przebiegać według ściśle określonych zasad – np. sala po sali, upewniając się, że uczniowie nie gromadzą się pod szkołą, aby omówić test.

§ 5
Zasady postępowania w przypadku podejrzenia zakażenia u ucznia/nauczyciela
1. Jeżeli uczeń lub nauczyciel przejawia niepokojące objawy choroby, nauczyciel informuje o tym dyrektora szkoły, który zapewnia odizolowanie ucznia lub innej osoby przejawiającej objawy choroby w odrębnym pomieszczeniu lub wyznaczonym miejscu z zapewnieniem minimum 2 m odległości od innych osób.
2. Dyrektor szkoły niezwłocznie powiadamia rodziców/prawnych opiekunów ucznia o zaistniałej sytuacji w celu pilnego odebrania go ze szkoły, a w razie pogarszania się stanu zdrowia ucznia – także pogotowie ratunkowe.
3. W przypadku wystąpienia u pracownika będącego na stanowisku pracy niepokojących objawów sugerujących zakażenie SARS-CoV-2 należy niezwłocznie odsunąć go od pracy. Obszar, w którym poruszał się pracownik, należy poddać gruntownemu sprzątaniu, zgodnie z funkcjonującymi procedurami, oraz zdezynfekować powierzchnie dotykowe (klamki, poręcze, uchwyty).
4. W przypadku wystąpienia u ucznia lub nauczyciela biorącego udział w przeprowadzaniu testu diagnostycznego w danej sali niepokojących objawów sugerujących zakażenie SARS-CoV-2, należy niezwłocznie przerwać test diagnostyczny tego ucznia oraz wdrożyć procedurę opisaną w § 5 ust.1.
§ 6
Pozostałe regulacje
1. Przy wejściu do budynku Szkoły jest wywieszona informacja:
1) dotyczącą objawów COVID-19 oraz sposobów zapobiegania zakażeniu SARS-CoV-2
2) zawierającą nazwę, adres oraz numer telefonu do najbliższej stacji sanitarno-epidemiologicznej
3) zawierającą adres oraz numer telefonu najbliższego oddziału zakaźnego
4) zawierającą numery telefonów do służb medycznych
5) zawierającą numer infolinii NFZ w sprawie SARS-CoV-2 (800 190 590).

Aktualne informacje na temat SARS-CoV-2 dostępne są na stronie internetowej GIS: www.gov.pl/web/koronawirus.

2. Z treścią niniejszej procedury zaznajamia się pracowników Szkoły, uczniów klas 8 oraz rodziców/opiekunów prawnych uczniów klas 8 poprzez publikację w dzienniku elektronicznym oraz wywieszenie zarządzenia na tablicy informacyjnej